Archiwum kategorii: Rytuały Tybetańskie

Co dają rytuały tybetańskie?

– odblokowują centra energetyczne i powodują lepszy przepływ energii w ciele (owe centra, czy wiry energetyczne, zwane przez Hindusów czakrami, są umiejscowione w pobliżu 7 gruczołów dokrewnych, które regulują wszystkie funkcje organizmu, z procesem starzenia się włącznie. W zdrowym organizmie obracają się one z dużą prędkością, dzięki czemu energia życiowa, zwana praną przepływa harmonijnie do góry przez układ hormonalny (jeśli spowalnia choćby jeden z tych wirów, wówczas energia nie może przepłynąć i organizm zaczyna chorować, a w efekcie następuje szybszy proces jego starzenia ), ćwicząc więc systematycznie rytuały tybetańskie odmładzamy więc nasze ciało;
– rytuały usprawniają fizyczny aspekt naszego ciała, stajemy się sprawni fizycznie;
– nasz umysł coraz lepiej zapamiętuje, zyskujemy większą koncentrację i skupienie;
– czujemy się lepiej, nasza „psyche” również się odmładza, częściej chce nam się śmiać, czujemy coraz więcej siły w sobie, a jednocześnie stajemy się spokojniejsi i bardziej zadowoleni z siebie i otaczającego nas świata.

5 Rytuałów Tybetańskich

rytuały tybetańskierytuały tybetańskierytuały tybetańskie 1

Rytuały Tybetańskie

Co dają rytuały tybetańskie?
– odblokowują centra energetyczne i powodują lepszy przepływ energii w ciele
(owe centra, czy wiry energetyczne, zwane przez Hindusów czakrami,
są umiejscowione w pobliżu 7 gruczołów dokrewnych, które regulują wszystkie funkcje organizmu,
z procesem starzenia się włącznie. W zdrowym organizmie obracają się one z dużą prędkością, dzięki czemu energia życiowa, zwana praną przepływa harmonijnie do góry przez układ hormonalny (jeśli spowalnia choćby jeden z tych wirów, wówczas energia nie może przepłynąć i organizm zaczyna chorować, a w efekcie następuje szybszy proces jego starzenia ), ćwicząc więc systematycznie rytuały tybetańskie odmładzamy więc nasze ciało
– rytuały usprawniają fizyczny aspekt naszego ciała, stajemy się sprawni fizycznie
– nasz umysł coraz lepiej zapamiętuje, zyskujemy większą koncentrację i skupienie
– czujemy się lepiej, nasza „psyche” również się odmładza, częściej chce nam się śmiać, czujemy coraz więcej siły w sobie, a jednocześnie stajemy się spokojniejsi
i bardziej zadowoleni z siebie i otaczającego nas świata.

5 Rytuałów Tybetańskich

Nasze ciało wystawione jest na ciągłe oddziaływanie otaczających nas energii.
Energie te przepływają przez nasze ciało licznymi kanałami i centami energetycznymi. Niezwykle korzystny i przejawiający się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym jest stan, w którym przepływ energii przez nasze ciało jest harmonijny. Każdy nieharmonijny przepływ energii skutkuje jakąś dysharmonią naszego stanu zdrowia. Dlatego też warto dbać o to, by nasze centra i kanały energetyczne pracowały właściwie, a przepływ energii był harmonijny. Jest wiele sposobów, by to osiągnąć. Część opiera się na pracy nad poziomem otwarcia centrów energetycznych, czyli na harmonizowaniu czakr. Część natomiast opiera się na pracy z własnymi głęboko zakorzenionymi przekonaniami, które mają silny wpływ na pracę naszego organizmu. Chciałabym tutaj zaproponować jeden z wielu zestawów ćwiczeń fizycznych, które harmonizują działanie głównych czakr, a więc i odpowiadających im gruczołów dokrewnych. Poprzez to korzystnie wpływają na cały nasz organizm – na układ pokarmowy, oddechowy, krwionośny, łagodzą napięcie mięśniowe i nerwowe, wzmacniają poziom witalności i młodości, poprawiają jasność umysłu i samopoczucie, relaksują.

Rytuały tybetańskie, bo o nich tutaj mowa, to zestaw 5 prostych ćwiczeń, które może wykonywać każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia, ma zbyt mało czasu na ruch, chce pobudzić i rozruszać swój organizm, a w dłuższej perspektywie sprawić, iż będzie cieszyć się wigorem i dobrym samopoczuciem.

Rytuałów tybetańskich nie powinniśmy wykonywać w szczególnych stanach, do jakich należy: ciężka choroba, ciąża powyżej 3 miesiąca, czy też przebyta operacja. W przypadku schorzeń przewlekłych typu: nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, dyskopatia, czy choroby stawów, przed rozpoczęciem praktykowania ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem.

Wykonuje się je raz dziennie, rozpoczynając od trzech powtórzeń każdego z ćwiczeń. Następnie w każdym kolejnym tygodniu ćwiczenia zwiększamy liczbę powtórzeń o 2,
aż dojdziemy do 21 powtórzeń i na tej ilości pozostajemy. Ważna jest regularność i systematyczność. Jak podkreśla Peter Kadler, który rozpowszechnił te ćwiczenia na Zachodzie, należy pamiętać, iż przy wykonywaniu pełnej serii poszczególnych ćwiczeń, powinniśmy w ramach odpoczynku, stanąć ze złączonymi nogami i położyć dłonie na biodrach. W takiej pozycji oddychamy, wykonując wdech przez nos i wydech przez szeroko otwarte usta. Przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń musimy zwracać uwagę na synchronizację oddechu z ruchem. Nie należy nigdy wstrzymywać oddechu podczas wykonywania ćwiczeń, a czas rozpoczęcia oddechu powinien być zgodny z chwilą rozpoczęcia ruchu. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń przez dwie minuty możemy poleżeć na plecach wczuwając się w swoje ciało.

Rytuał 1

ryt tybet. 1

Stań prosto z ugiętymi lekko kolanami i stopami rozstawionymi na szerokości bioder. Ręce unieść równolegle do podłogi, a swoją uwagę skupić na brzuchu, a właściwie na punkcie nieco poniżej pępka (Hara). W tej postawie trzeba się rozluźnić i wykonywać obroty wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara (z lewa na prawo). Stopy mają podążać za rękami, a nie odwrotnie. Szybkość wirowania stopniowo zwiększaj, aż poczujesz lekkie zawroty głowy, co jest znakiem by zmniejszyć prędkość i zatrzymać się. Jest to proste ćwiczenie energetyzujące i poprawiające koncentrację i pracę umysłu. Jego wykonywanie jest szczególnie wskazane przed rozpoczęciem nauki.

Rytuał 2

ryt tybet. 2

Połóż się na plecach i skupić uwagę na punkcie poniżej pępka. Następnie przy wdechu podnieś równocześnie głowę i zegnij kolana w kierunku brzucha, a przy wydechu wyprostuj nogi w kolanach. Przy kolejnym wdechu wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy wykonywać jednym płynnym ruchem, a dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa można włożyć dłonie pod pośladki. W ten sposób pobudzamy przepływ energii wzdłuż całego kręgosłupa, rozgrzewając i rozciągając poszczególne mięśnie.

Rytuał 3

ryt tybet. 3

Uklęknij prostując kręgosłup, opierając palce stóp o podłogę, a nogi rozstawiając na szerokość bioder. Dłonie powinny znajdować się z tyłu na udach pod pośladkami. Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej i robiąc wdech odchyl głowę do tyłu, najdalej jak to możliwe. Przy wydechu powróć do pozycji wyjściowej. Przy wykonywaniu tego rytuału nie naprężaj mięśni kręgosłupa, tylko pośladki. Unikaj wygięcia kręgosłupa w części krzyżowej. Jest to dobre ćwiczenie rozciągające kręgosłup i mięśnie pleców.

Rytuał 4

ryt tybet. 4

Usiądź z prostym kręgosłupem oraz wyprostowanymi i lekko rozstawionymi nogami. Dłonie oprzyj na podłodze przy biodrach. Robiąc wdech unieś biodra i jednocześnie zegnij nogi w kolanach (podeszwy stóp oparte o podłoże), odchylając jednocześnie głowę do tyłu. Tułów powinien znajdować się w linii prostej z udami, równolegle do podłogi, natomiast ramiona i łydki prostopadle do ziemi. Wydychając powietrze powróć do pozycji początkowej. Przed skłonem głowy, napręż szyję, z tej pozycji – za brodą ostrożnie przechyl głowę do tyłu. Wyprowadzaj ruch ciała z miednicy i dolnej części pleców, wypychaj miednicę w kierunku stóp. Ćwiczenie to rozciąga i poprawia krążenie oraz ruchomość w obrębie stawów, uelastycznia mięśnie pleców.

Rytuał 5

ryt tybet. 5

Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Przy wdechu unieś górną część ciała, opierając się na rękach i wychylając głowę w tył, wyginając kręgosłup w łuk. Wykonując kolejny wdech przenieś ciało do pozycji przypominającej odwróconą literę „V” – opierając się na rękach podnieś biodra ku górze. Nogi trzymaj prosto na całych stopach, głowa podbródkiem dotyka klatki piersiowej. Aby uniknąć osłabienia lędźwiowej części kręgosłupa, napinaj mięśnie pośladków. Do pozycji wyjściowej (leżenie na ziemi) powróć dopiero po zakończeniu pełnego cyklu powtórzeń.

http://szkolatajemna.blogspot.com

Rytuały Tybetańskie – film instruktażowy:

 

rytuały tybetańskie 2