Anty rakowa dieta – 13 zaleceń

Antyrakowa dieta

Amerykańskie czasopismo Natural Health zwróciło się do autorytetów z dziedziny onkologii o opracowanie programu, który w każdej grupie wiekowej minimalizowałby ryzyko wystąpienia raka sutka. Przewodzący grupa specjalistów – prof. Mitchell Gaynor – Dyrektor Centrum Onkologicznego w Nowym Jorku przedstawił wyniki prac zespołu i okazało się, ze poza zaleceniami i zakazami wspomnianymi powyżej najważniejszą częścią tego programu jest odpowiednia dieta, która w sposób znaczący może zredukować ryzyko zachorowania na raka sutka.

Zalecenia ujęto w 13 punktach. Właśnie te 13 produktów i zaleceń każda kobieta bez względu na wiek powinna wprowadzić do swojego codziennego menu jak najszybciej.

I. Żywność organiczna
Jeśli masz dostęp do sklepów z organiczną żywnością (hodowana naturalnie bez udziału środków chemicznych) zaopatruj się w nią.
Dlaczego ?
Żywność organiczna nie zawiera pestycydów (takich jak np. DDT) i innych związków chemicznych, których obecność powiązana jest ze zwiększoną zachorowalnością na raka sutka. Poza tym, jak donoszą naukowcy z Centrum Badawczego nad Żywnością w Waszyngtonie organiczne warzywa i owoce zawierają znacznie większą ilość witamin i minerałów niż te, które dostępne są w tradycyjnych sklepach. Jeśli chodzi o organiczny nabiał i mięsa – nie zawierają one hormonów (np. hormonu wzrostu, który dodawany jest do paszy), które zwiększają ryzyko raka.

II. Algi morskie
Algi morskie lub glony nori używane do wyrobu japońskiego sushi dostępne są w sklepach z orientalną żywnością. Jeżeli nie masz do nich dostępu zażywaj błękitne algi (spirulina lub chlorella) w postaci tabletek lub łyżeczki proszku rozpuszczonego w szklane owocowego soku.
Dlaczego?
Spożywanie alg obniża ryzyko wystąpienia raka sutka – potwierdzają to wyniki badań laboratoryjnych oraz znacznie niższy odsetek raka piersi wśród Japonek. Poza tym algi zawierają chlorofil, który ma działanie antyrakowe (podobnie jak witamina C i karotenoidy) obniżając poziom wolnych rodników.

III. Chrupiące kapustowate
Jedz dużo brokułów, brukselki, kapusty włoskiej i pekińskiej oraz kalafiorów. Najlepiej przyrządzaj je na parze lub jedz na surowo w postaci surówek i sałatek – wtedy zawierać będą jak najwięcej antyrakowych środków odżywczych.
Dlaczego?
Warzywa te zawierają związki siarkowe zwane indolami, które pomagają eliminować nadmiar estrogenów z organizmu i zapobiegają wzrostowi raka sutka. Jak donosi amerykański dietetyk dr Gaynor w swojej książce „Dr Gaynor’s Cancer Preventing Program” (Program zapobiegający rakowi sutka dra Gaynora) tylko te warzywa mają zdolność przekształcania estrogenów w organizmie z form indukujących wzrost raka sutka do form chroniących tkankę gruczołu piersiowego przed komórkami rakowymi. Szczególnie jeden z indoli – indolo-3-carbinol (I3C) ma zdolność hamowania wzrostu komórek rakowych.

IV. Redukuj tłuszcze
Zredukuj spożywanie tłuszczu w diecie do 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Dlaczego?
Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka. Badania wykazują, że wysokotłuszczowa dieta powoduje wytwarzanie w jelitach związków chemicznych, które bakterie tam rezydujące potrafią przetworzyć na estrogeny, które magazynowane w gruczole piersiowym czynią ten narząd bardziej podatnym na raka.

V. Jak najwięcej błonnika
Jedz dużo błonnika, który występuje w owocach, warzywach, fasoli, grochu i ziarnach.
Dlaczego?
Błonnik zaburza metabolizm estrogenów i obniża jego poziom we krwi obwodowej. Naukowcy potwierdzili, że dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko wystąpienia raka o 54%.

VI. Poznaj sekrety soji
Jedz produkty sojowe – np. tofu i miso. Produkty sojowe przetworzone również są korzystne, ale zawierają znacznie mniej genistyny niż tofu czy miso i na dodatek zawierają konserwanty. Bądź natomiast ostrożna z sosem sojowym (zawiera zbyt dużo sodu) i olejem sojowym (zawiera niekorzystne tłuszcze nasycone).
Dlaczego?
Produkty sojowe zawierają genistynę – naturalny roślinny estrogen, który wiąże się z receptorami estrogenowymi w sutku powodując, że receptory stają się niedostępne dla tych form estrogenów, które odpowiedzialne są za powstawanie raka sutka.

VII. Ryby i zawarte w nich tłuszcze
Przynajmniej trzy razy w tygodniu jedz ryby morskie takie jak: tuńczyk, makrelę, łososia, halibuta czy sardynki. Jeśli nie lubisz ryb – jedz olej rybny w kapsułkach (2-10g dziennie).
Dlaczego?
Omega-3 kwasy tłuszczowe zawarte w rybach oceanicznych hamują działanie prostaglandyn, których obecność upośledza zdolność układu immunologicznego do prawidłowego i wczesnego rozpoznania komórek rakowych. Dobrodziejstwo rybnych tłuszczów uwidocznia się na mapie występowania raka na kuli ziemskiej – odsetek zachorowania na ten nowotwór jest bardzo niski w krajach skandynawskich i w Japonii, a wśród kobiet Eskimosek nie występuje w ogóle.

VIII. Orientalne grzyby
Wprowadź do swojego jadłospisu chińskie grzyby shiitake i maitake (dostępne w sklepach z orientalna żywnością).
Dlaczego?
Orientalne grzyby usprawniają funkcjonowanie układu odpornościowego oraz hamują wzrost tkanki nowotworowej. Substancjami aktywnymi w tych grzybach są: frakcja D w grzybach maitake i polisacharyd lentinan w grzybach shiitake.

IX. Herbaciane ceremonie
Pij zielona herbatę trzy razy dziennie – oprócz swoich antyrakowych właściwości zawiera ona 50% kofeiny mniej niż tradycyjna herbata czy kawa. Zielona herbata dostępna jest także w wersji bezkofeinowej oraz w postaci kapsułek i nalewki.
Dlaczego?
Zawiera antyoksydanty i polifenole, które obniżają poziom szkodliwych wolnych rodników. Jej antyrakowe działanie zostało już potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi – stąd tak niski odsetek raka sutka wśród Japonek.

X. Czosnek i jego rodzina
Jedz dużo czosnku, cebuli, porów i szalotki – najlepiej na surowo.
Dlaczego?
Zgodnie z wynikami badań Narodowego Instytutu Raka w USA – czosnek jest najlepszym czynnikiem ochronnym w walce z rakiem (raport naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii donosi o siarkowej składowej czosnku, która hamuje wzrost komórek rakowych). Zawiera również dużo selenu, który pobudza tworzenie białych ciałek krwi i wzmaga apoptozę (obumieranie komórek rakowych). Cebula i pozostałe wywierają podobne efekty, a poza tym zawierają składniki, które stymulują produkcję określonych enzymów zobojętniających wolne rodniki. Poza tym zawierają saponiny, które hamują podziały komórek rakowych.

XI. Fitominy
Jedz dużo warzyw, owoców, ziaren, nasion i orzechów.
Dlaczego?
Pokarmy te zawierają fitominy (np. polifenole), które chronią komórki sutka i hamują wzrost komórek rakowych. Polifenole występują również w koperku i rozmarynie – wprowadź je więc do swojej diety.

XII. Właściwe oleje
Używaj w kuchni oliwy z oliwek. Unikaj oleju słonecznikowego, kukurydzianego, sojowego i margaryny.
Dlaczego?
Oleje mononienasycone takie jak oliwa z oliwek obniżają ryzyko wystąpienia raka sutka. Tłuszcze gęste, zwane również uwodorowanymi (występujące w margarynie) podwyższają to ryzyko. Natomiast tłuszcze nasycone (występujące w nabiale i czerwonym mięsie) powodują, że organizm produkuje większe niż normalnie ilości insuliny, która stymuluje komórki rakowe do wzrostu.

XIII. Dieta bogata w suplementy
Codziennie zażywaj 200 mg selenu, 30-100 mg koenzymu Q, 25 mg ekstraktu z grejpfruta oraz zestaw wszystkich witamin i mikroelementów.
Dlaczego?
Selen obniża ryzyko wystąpienia raka sutka. Koenzym Q ma działanie protekcyjne poprzez wzmacnianie układu immunologicznego oraz eliminowanie wolnych rodników. Wyciąg z ziaren grejpfruta ma o 20 razy silniejsze działanie w walce z wolnymi rodnikami niż witamina C.

Data aktualizacji: 2002-11-04
Autor: lek. med. Dorota Wydro
specjalista patomorfolog
ZOZ w Łęcznej

Źródło: http://zdrowie.org.pl/beauty/wyswietl_vad/237