– Mudry – joga dłoni – wstęp

 

mudry

Mudry – joga dłoni

Skuteczny i bezpieczny sposób na doskonałe samopoczucie
Czym są mudry? To specjalne pozycje dłoni i układy palców, które mają działanie energetyzujące, wzmacniające i profilaktyczne. Stosowanie mudr jest całkowicie bezpieczne dla ćwiczącego, niezależnie od tego, na jakie schorzenia cierpi.
Mudry są bardzo proste w wykonaniu.
Mudry to jedna z technik hata-jogi, czyli jednej z 5 ścieżek jogi, która opiera się na praktycznej pracy z ciałem i oddechem. Hata-joga przynosi harmonię emocji i umysłu, zdrowie fizyczne. Jest to praktyczny system oparty na starożytnej tradycji, której początki sięgają czterech tysięcy lat wstecz i są owocem głębokiej znajomości mechanizmów działania ludzkiego organizmu przez hinduskich mędrców. Pomimo hinduistycznych korzeni, chrześcijanie mogą swobodnie z niej korzystać – joga została zaakceptowana przez kościół katolicki na Soborze Watykańskim II, a w 1998 roku uczynił to nasz papież Jan Paweł II. W wydanym w 2003 roku watykańskim dokumencie „Chrześcijańska refleksja na New Age” pochwalono propagowany przez joginów system medytacyjny jako zbieżny z chrześcijańskim.
Na dłoniach znajduje się dużo punktów przepływu energii ożywiającej nasz organizm. Znajomość tych punktów pozwoliła starożytnym hindusom znaleźć sposób pobudzania ich do pracy. Zauważyli oni, że pewne pozycje rąk i palców usprawniają działanie organizmu, szybko regenerują siły, a jednocześnie przynoszą zapał, radość i pewność siebie. Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację.
Ćwicząc codziennie, bardzo szybko odczujemy ich uzdrawiający pływ. Jednak aby osiągnąć pełny efekt leczniczy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo swoje choroby nabywamy latami i aby je wyleczyć, potrzebna jest chęć, czas i upór.
Na poprawne zastosowanie mudry wystarczy nam od 1 do 3 kwadransów dziennie.
W tym czasie możemy oglądać telewizję, spacerować, podróżować. Podczas wykonywania mudry najlepiej zwrócić się twarzą ku wschodowi, nie jest to jednak bezwzględnie konieczne. Ćwiczenia nie wymagają naprężenia mięśni, wysiłku ani też sprawności fizycznej. Nie jest nam potrzebne szczególne pomieszczenie czy otoczenie.
Tak prosto wyglądające techniki mogą początkowo budzić nasze wątpliwości,
ale wypróbujmy je, a przekonamy się, że ich systematyczne stosowanie przynosi znakomite rezultaty!

Można powiedzieć, że poprawnie praktykując mudry w codziennym życiu możemy osiągnąć pełen stan radości, harmonii i równowagi, a także nauczyć się regulować energie pięciu żywiołów. Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy mudry wykonywane są całym ciałem oraz obiema rękami jednocześnie. Napinanie mięśni nie jest potrzebne, dotyk łączący elementy naszej dłoni ma być delikatny, podobnie dotyk języka czy skierowanie oczu. Bardzo ważne jest mentalne nastawienie i świadomość energii pranicznej, energii żywiołów i tego, co chcemy osiągnąć. Bez tego nie możemy mówić o mudrze, gdyż mudra nie polega na samym ułożeniu palców w jakiś gest – jak się to błędnie przyjęło na Zachodzie. Na całym świecie spotkamy się z symbolami, w których tkwi jakaś potężna siła, taką właściwość będzie miała mudra. Świadomość łączenia myśli, energii pranicznej i gestów daje zadziwiające rezultaty. Generalnie w nauce jogi od jej fizycznej strony najpierw opanujemy asany, potem bandhy, a na koniec mudry do tych asan i bandh, a wszystko z odpowiednią koncentracją oraz zwykle ze szczególnym rytmem oddychania.

Niektóre korzyści z praktyki mudr. 
Poza wymienionymi właściwościami i efektami leczniczymi, mudry posiadają również bardziej ogólny pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł:
– pobudza przepływ energii pranicznej w ciele,
– poprawia samopoczucie i kondycję,
– poprawia ukrwienie organów wewnętrznych,
– reguluje działanie gruczołów dokrewnych,
– łagodzi napięcia i zmniejsza skurcze mięśni,
– może sprzyjać głębokiej relaksacji lub zwiększeniu sił witalnych, zależnie od potrzeby i zastosowanej mudry,
– pozwala w łatwy sposób niwelować stres, sprzyja medytacji i wyciszeniu,
– daje większą świadomość własnego ciała i procesów w nim zachodzących,
– przywraca równowagę układu nerwowego i hormonalnego,
– podwyższa sprawność seksualną,
– poprawia zapamiętywanie i koncentrację.
Oczywiście pozytywnych skutków praktyki jest o wiele więcej, pewnie trudno byłoby je wszystkie wymienić. Pozwolimy zatem byście sami stopniowo je odkrywali. Ludzie cywilizacji zachodniej w Europie i Ameryce są zwykle bardzo niecierpliwi i pozytywny skutek powinien być dla nas natychmiastowy, no przynajmniej kilkudniowy. Tymczasem skuteczne działanie niektórych mudr wymaga cierpliwości i systematycznego ćwiczenia,  ale efekty są wielką radością przywróconego zdrowia i zarazem sprawdzianem naszej siły woli, konsekwencji i dążenia. Warto też pamiętać, że czym dłuższa praktyka asan, bandh i mudr, tym szybciej pojawiają się efekty energetyczno-lecznicze. Wszystko zależy od konkretnego organizmu – czym bardziej ciało wytrenowane w tego rodzaju jogicznych czy ajurwedyjskich praktykach tym szybciej pojawiają się pozytywne skutki.

Więcej informacji:

mudry